Изграждане на бъдещето: Силата на ИТ талантите

Iza Mladenova

|

January 9, 2025

Този месец в „Изграждане на бъдещето: Силата на ИТ талантите“ имаме удоволствието да разговаряме с проф. д-р Мая Стоянова, Декан на Факултета по математика и информатика. ФМИ е доайен в подготовката на кадри за ИТ сектора в България и разполага с ценен опит и наблюдения върху промените, предизвикателствата и динамиката на пазара през последните години.

Проф. Стоянова придобива ОКС "Магистър по Математика" във ФМИ през 1992 г. като още като студент води упражнения към катедра "Геометрия" като хоноруван преподавател. От 1999 г. до момента е член на катедра "Алгебра". В периода януари 2017 г. - май 2023 г.  е заместник-декан на ФМИ, а на 18.05.2023 г. е избрана за Декан. Научната работа на проф. Стоянова е в областта на алгебричната теория на кодирането. В публикуваните над 50 научни статии (заедно със съ-авторите си) проф. Стоянова изследва характеристиките на различни комбинаторни конфигурации в полиномиални метрични пространства, както и проблеми, свързани с минимизирането или максимизирането на техните енергии и поляризации.   

проф. д-р Мая Стоянова

Разкажете ни малко повече за ФМИ? Вие сте доайен в подготовката на кадри за ИТ сферата у нас.

През 2024 г. ФМИ отпразнува своята 135-годишнина. Факултетът е основан като Физико-математически отдел във Висшето училище в София (днешен Софийски университет) на 24 ноември 1889 г. и прекръстен на Физико-математически факултет през 1894 г. През годините във ФМИ са преподавали и творили едни от най-изтъкнатите специалисти в областта на математиката и информатиката. И днес стремежът към високо качество на обучението е естествено следствие от нивото на научните и научно приложните изследвания, провеждани във ФМИ.

Имате преки наблюдения, както върху студентите, така и върху работодателите, като ваши партньори. Какви са ключовите приоритети и очаквания за всяка от страните?

От години за голяма част от ИТ компаниите у нас ФМИ е предпочитаният източник на кадри по много причини. Една от отличителните черти на възпитаниците ни е готовността им да решават нетривиални проблеми в нови за тях области. Благодарение на това, те са развили и така важните за пазара гъвкавост, креативност и ефективност.

Факултетът от своя страна предоставя различни възможности за колаборация със студентите– ежегоден Кариерен форум, провеждан при огромен интерес, както от страна на потенциалните работодатели, така и от страна на студентите; регулярни открити лекции на ИТ компании в залите на ФМИ; ясни правила за сътрудничество и система за професионални стажове; привличане на кадри от реалната индустрия като хонорувани преподаватели; актуални избираеми курсове, разработени в сътрудничество с индустриалните партньори на ФМИ и др.

За нас е важно да предоставим отлични възможности за професионална реализация на студентите ни, както и да посрещнем актуалните изисквания на пазара на труда. От своя страна, партньорите ни отдавна са припознали ФМИ, като водещ източник на кадри.

Как виждате ИТ пазара към момента? Какви са предизвикателствата, пред които са изправени ИТ специалистите и компаниите?

ИТ пазарът априори е динамичен и непрекъснато развиващ се. Много са аспектите и технологиите, които взимат превес днес – големите данни, изкуственият интелект, динамиката в облачните изчисления, мобилните приложения, променящите се предизвикателства в киберсигурността и др. Като цяло ИТ пазарът предлага множество възможности за професионалистите, които искат да развият кариерата си. Важно е обаче те да останат в течение с нововъзникващите технологии и тенденции, за да са сигурни, че са подготвени за бъдещето на индустрията.

Предизвикателствата пред специалистите и компаниите не са малко – бързото развитие на технологиите, разбира се, е може би водещият фактор, но и аспекти като ограниченията в инфраструктурата, липсата на достатъчен брой квалифицирани кадри, конкуренцията в търсене на таланти,предоставяните възможности за различен тип работа, включително в дистанционна форма, са също така важни.

Кои според Вас са най-важните умения, които трябва да притежава един младши специалист, за да отговори на изискванията и нуждите на съвременния пазар на труда?

Всяка компания има свои собствени уникални нужди и култура. Но като по-общи ключови умения безспорно можем да отличим техническите умения в зависимост от специфичната област, т.нар. „хоризонтални умения“, приложими в различни аспекти на работата и живота по принцип, емоционална интелигентност, умение за учене, проектно управление, креативност и др.

Предвид постоянната динамика и появата на нови и нови технологии, как имплементирате нуждите на индустрията в обучението и подготовката на нови кадри?

За възпитаниците на ФМИ конкретната технология е само детайл, те винаги предвождат вълната на най-новите и най-добрите технологии поради добрата си фундаментална подготовка.

Качественото обучение в програмите, свързани с математика (класическите бакалавърски специалности „Математика“, „Приложна математика“, „Статистика“, новата „Анализ на данни“, редица магистърски програми също) не веднъж е показвало, че владеенето на математическия подход за моделиране на проблемите е ключово предимство особено в свят, в който се работи с мащабни изчислителни ресурси, изкуствен интелект и големи данни. Редовно тези „математически наклонности“ печелят предимство пред големия технологичен опит.

Разбира се, добрият баланс между технологични дисциплини, компютърни науки и математически дисциплини в специалностите с по-„информатичен“ профил, е от изключителна важност, както и богатото разнообразие от актуални избираеми курсове. Във всички тези сфери се стремим да отразяваме променящите се технологии и тенденции.

Как успявате да подпомогнете студентите в тяхното професионално и личностно развитие по време на обучението им във ФМИ? Какви ресурси, инициативи и подходи използвате, за да насърчите тяхното израстване?

От една страна е стремежът ни за постоянно поддържане на високо ниво на преподаване, подплатено с качествен преподавателски състав, и от друга – подпомагане на студентите с различни възможности за израстване като възможности за създаване на професионални контакти, покани и посещение на конференции, присъединяването към онлайн общности и участието в местни ИТ събития. Подобни инициативи само могат да помогнат на студентите ни да създадат връзки, да научат за индустрията и да намерят най-добрите за тях възможности за работа на следващ етап.

Какъв съвет бихте дали на ИТ специалистите и на компаниите, за да колаборират по-добре по между си?

На първо място – ясна комуникация. И двете страни трябва да комуникират открито и честно относно очакванията, отговорностите и целите. Също така, наличие на споделени цели – добрата компанияи и ИТ специалистите, работещи в нея, трябва да имат споделено разбиране за това, което се опитва да постигне компанията и как ролята на отделния специалист допринася за тези цели. И, разбира се, обучение и развитие – компаниите трябва да инвестират в обучението и развитието на своите екипи, като в същото време специалистите трябва да имат съзнанието и визията за собственото си професионално израстване.